MR. JAZZ 2011

Září 5, 2011 by · Leave a Comment 

Mr. Jazz jr. 2011

Tábor 8.10.2011 19:30


FunAgency/Milenium

www.funagency.cz

pořádá FEST 2004, o.s.

www.fest2004.cz


projekt je realizován z Grantového programu

Podpora živé kultury Jihočeského kraje

——————————————————————————————————————————————————————————–

Mr. JAZZ jr.


je nepravidelnou  mezinárodní přehlídkou jazzových a jazzu se dotýkajících stylů. Jedná se o festival zaměřující se na náročného posluchače a představuje mimořádné hudební projekty s „krátkou životností“, kterých během roku vznikají a zanikají desítky. Jejich působení je krátké z důvodů komercionalizace naší hudební scény a malého prostoru pro alternativní umění a avantgardu. Tato hudební událost navazuje na kreativní mezinárodní přehlídky Drum´n´Bass, které probíhaly v Táboře v devadesátých letech.

Umělci, kteří letos vystoupí se opět pohybují mezi různými hudebními žánry. Tentokrát uslyšíme převážně současný moderní jazz, ale také alternativu, experimentální hudbu a world music.

V táborském klubu FunAgency/Milenium 8.10.2011 bude koncertovat Vertigo, Tellemarkk a táborští hudebníci Jára Bárta a Petra Kratochvílová.

„Mimořádným hudebním zážitkem tohoto ročníku bude VERTIGO. Jedná se o česko-slovenské seskupení jazzmanů, pocházející převážně z líhně pražské Jazzové konzervatoře Jaroslava Ježka. V současnosti jsou asi nejvýznamnější  jazzovou kapelou v Čechách. Dále uslyšíme saxofonistu Pavla Hrubého a Tomáše Reindla, hráče na perkuse, didgeridoo, tabla, v experimentálním  duo Tellemarkk. A táborské jazzové hudebníky Járu Bártu a Petru Kratochvílovou,“ říká dramaturg festivalu Max Bluebaloo.


„Letos jsme museli pracovat s nízkým rozpočtem, proto se přehlídka odehrává v jednom dni. Byla by škoda tuto ojedinělou hudební událost nerealizovat a zklamat pravidelné příznivce tohoto žánru. Mohla vzniknout díky vstřícnosti klubu Mileniun/FunAgency a nadšení členů sdružení Fest 2004,“ sděluje producent festivalu Martin Tlapa z pořádajícího občanského sdružení Fest 2004.


VERTIGO (Vertigo quintet) www.vertigoquintet.com

Dorota Barová (CZ/Polsko) – violoncello, zpěv, Marcel Bárta (CZ) – soprán saxofon, basklarinet, Oskar Török (SK) – trubka, Vojtěch Procházka (CZ) – ak. nebo el. piano, Rastislav Uhrík (SK) – kontrabas, Daniel Šoltis (SK) – bicí

Vertigo Quintet: vznikl koncem roku 2002 jako mladý, dynamický projekt muzikantů, kteří chtějí hledat svůj vlastni hudební jazyk. Syntézou osobitých hlasů jednotlivých hráčů se záhy zrodil nezaměnitelný zvuk kapely. Diky neutuchajícímu entusiasmu a nesporným hudebním kvalitám se Vertigo Quintet pomalu, ale jistě stalo stálicí středoevropské hudební scény. Eponymní debutové CD vyšlo v roce 2005 a bylo oceněno českou Akademií populární hudby cenou Zlatý Anděl v kategorii „Jazz & Blues“. Druhé, posluchačsky vysoce ceněné CD „Live U Staré Paní“ (2006), představilo záznam dvojkoncertu, mapujícího tendenci kapely otevírat se dalším hudebním vlivům a spolupráci s různými osobnostmi, tentokrát mimo s prominentní českou vokalistkou Lenkou Dusilovou. Vertigo Quintet má za sebou vystoupení na festivalech v Německu, Rakousku, Portugalsku, Španělsku, Slovensku a Čechách. Takřka telepatická komunikace mezi jednotlivými hráči je po letech vzájemné spolupráce skoro samozřejmostíalbum vzniklé již ve spolupráci s Dorotou Barovou (Vertigo Quintet & Dorota Barová, Animal Music 2008) získalo nominaci na tuto cenu; Vertigo Quintet a Dorota Barová: Projekt Vertigo Quintet & Dorota Barová přinesl naprosto originální mix jednoho z nejosobitějších hlasů na evropské scéně, violoncella a polsko-českých textů  Doroty Barové, a zvuku Vertigo Quintetu. Výsledkem je křehká, atmosférická a posluchačsky přístupná hudba s inspiracemi z free jazzu, world music, soudobé vážné hudby i popu, jakou hrál například Ornette Coleman. Třetí album vzniklé již ve spolupráci s Dorotou Barovou (Vertigo Quintet & Dorota Barová, Animal Music, 2008) získalo nominaci na Anděla; VERTIGO: kapela dříve známá  jako VERTIGO QUINTET a nyní  zahrnující  dříve  jen hostující  Dorotu  Barovou  již  v řadách stálých  členů a tím pádem rozšířená na sextet, nedávno vydala vynikající album s názvem Metamorphosis, 2011. Album  zachycuje členy kapely na nekončící cestě za novými tvůrčími postupy a impulsy a je naplněno leckdy překvapivou, stále však hluboce autentickou a pocitově založenou originální hudbou.

recenze Vertigo – 2011 – Metamorphosis, nahráno v roce 2011, Animal Music, výňatek z recenze,

autor: Vladimír Kouřil, MF Dnes, 27. 5. 2011

Při vytíženosti členů kapely v jiných bandech studijními pobyty za horami je příjemné dopřát sluchu už čtvrté album. A vyplatí se před jeho poslechem věnovat čas přehrání těch předchozích, protože to potvrzuje soudržnost jejich hudebního pojetí. Vertigo Quintet svým debutem nahraným ve čtvrtém roce své existence (2005) českou jazzovou obec zbavil očekávání příchodu generační kapely, která naši scénu postrčí do neuvěřitelně pestrého prostředí současného emancipovaného jazzu. Tím zdaleka není míněn jen muzikantský um a cit, ale zvláště mentalita hudby, s níž Vertigo Quintet přišel. Současně to znamená, že zazní hudba, která nemusí být každému po chuti, protože to je úděl plodů průkopníků i v postmoderním jazzu. Jedním z hlavních rysů „evropského jazzu“ je to, co zná jazzová avantgarda od padesátých let: vnitřní sounáležitost s evropskou moderní hudbou dvacátého století, která se konečně mladším generacím stala vstřebaným zážitkem, a také zvýraznění vlastní tradice. Hudba na Metamorphosis je nesmírně pestrá. Každá kompozice se skládá často z kontrastních částí, ovšem přirozeně na sebe navazujících, ze sebe vyrůstajících, všichni mají dostatek prostoru se předvést sólově, či vstoupit s čímkoli neobvyklým do hry. Dokáží však vždy udržet téma a náladu skladby, byť se její barva v průběhu proměňuje. Poučenost soundem soudobé hudby je zpestřující a výsledek je mimořádný.

TELLEMARKK www.tabla-tom.com/Tellemarkk.htm, www.myspace.com/pahru


Pavel Hrubý – tenor saxofon, soprán saxofon, basklarinet, hlas
Tomáš Reindl – drums & percussion, tabla, didjeridu, pra-klarinet, bluesová harmonika, hlas

Hudba bez hranic, která se rodí „tady a teď “.


Před očima (či spíše ušima) posluchače se rodí nová hudba, která využívá barev různých evropských, či mimoevropských nástrojů, jejich dosud neobvyklých kombinací a v neposlední řadě lidského hlasu.

Jára Bárta & Petra Kratochvílová www.tarapacajazz.cz

Jára Bárta – piano, klávesy
Petra Kratochvílová – zpěv

Duo vzniklo na podzim r. 2007. Z původního repertoáru, který sestával především z klasických jazzových standardů, se během let zformoval bytelný repertoár postavený na adaptacích písní nejen jazzových interpretů zvučných jmen, jakými je Diana Krall, Norah Jones, Rigmor Gustaffson, Aretha Franklin, Noa, Chick Corea, Natalie Cole a mnoho dalších. Stále více se rozšiřuje také o autorskou tvorbu. V nedávné době též započala velmi slibná spolupráce s absolventy textařského oddělení Konzervatoře a VOŠ Jaroslava Ježka, jenž je umělecky-studentskou domácí půdou obou členů dua.

Mr. Jazz jr. proběhne za podpory Grantového programu Podpora živé kultury Jihočeského kraje.

Aktualizace programu a další podrobnosti na www.mrjazzjr.com a www.fest2004.cz–

Změna programu vyhrazena

—————————————————————————————————————————————————————————-

Fest 2004, o.s. www.fest2004.cz, www.facebook.com/fest2004

Martin Tlapa, tel.: 603 591 862, art-in@seznam.cz

Novinářské akreditace: tel.: 603 591 862, art-in@seznam.cz

Vstupné:

150,- na místě, 100,- v předprodeji, 60,- studenti

předprodej Pension Alfa (Klokotská 107, Tábor – St. město)

www.pensionalfa.cz, www.facebook.com/pages/Tabor-Czech-Republic/Pension-ALFA-Whisky-Pub/127888067229204?v

Říjen 12, 2010 by · Leave a Comment 

Fotografie Mr. Jazz 2010

fotoreport Davida Peltána

Mr. Jazz Jr. 2010

Červenec 27, 2010 by · Leave a Comment 

Poster Mr. Jazz 2010

Mr. Jazz 2010

LENKA DUSILOVÁ JAKO HOST KAPELY MED

Mr. JAZZ jr.  2010

mezinárodní přehlídka jazzových a jazzu se dotýkajících stylů

Tábor 27.9.2010 19:30

FunAgency/Milenium * www.funagency.cz
pořádá FEST 2004, o.s. * www.fest2004.cz

projekt je realizován z Grantového programu Podpora živé kultury Jihočeského kraje

[čti více] Read more

MR. JAZZ JR.

Březen 18, 2010 by · Leave a Comment 

nepravidelná přehlídka jazzových a jazzu se dotýkajících stylů (multikulturní centrum Milenium, Divadelní kavárna, klub Orion Tábor)

Odborný garant: Martin Tlapa

3. ročník proběhne v září / říjnu 2010 v MC Orion

web: www.mrjazzjr.com

Recent Photos