DNY SLOVENSKÉ KULTURY 2012

Listopad 12, 2012 by · Leave a Comment 

DNY SLOVENSKÉ KULTURY 2012

fotoreport od Jirky Loudína:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3388814577738.111441.1790803468&type=1&l=f27ac8149e

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3415375081734.111955.1790803468&type=1&l=16c3206f45

VIDEOFEST 2012

Listopad 12, 2012 by · Leave a Comment 

VIDEOFEST 2012

Sošku Táborského Páska za nejlepší film Videofestu 2012 v hlasování diváků získává opět pražská FAMU – tentokrát její student Libor Pixa za film Graffitiger.
Gratulujeme!

Fotoreport od  Jirky Loudína

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3428817737792.112254.1790803468&type=1&l=52a9892cf8

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3438399817338.112455.1790803468&type=1&l=9f05db1076

VIDEOFEST 2012

Listopad 6, 2012 by · Leave a Comment 

18. VIDEOFEST V TÁBOŘE PŘEDSTAVÍ ČERSTVOU VÁRKU KRÁTKÝCH FILMŮ I „TYKADLOVÉHO“ ŘIDIČE,BIGBÍT I OPERU

Od středy 7.11. do soboty 10.11. bude v Táboře probíhat už 18. ročník Videofestu – festivalu začínajících filmařů a hostů.

—-

Hlavní večer v sobotu 10.listopadu v Mileniu

Letošními speciálními hosty budou dokumentaristé Vít Klusák a Filip Remunda, tvůrci už legendárních filmů jako Český sen či Český mír. Na hlavním večeru v sobotu 10. listopadu v Mileniu budou osobně uvádět své rané snímky i novinky kolem právě dokončeného filmu Svoboda pro Smetanu! o „tykadlovém“ řidiči.

Podrobnosti k filmu přidává spolurežisér Vít Klusák: „Politikům přikresloval tykadla a pod to psal, že jsou to lháři, zloději, korupčníci a prostitutky. Nakonec ho udal jeden z kolegů, taky řidič autobusu. Byl souzen manželkou počmáraného politika. Poškodil soukromý majetek! Zaplatil škodu 15 tisíc korun. Další trest odmítl. „Moje náprava je naprosto vyloučena!“ zvolal Roman Smetana u soudu. Vyfasoval 100 dnů natvrdo.“

Autoři filmu už nedokázali příběh „tykadlového řidiče“, jak ho překřtila média, jen dokumentárně zaznamenávat – nakoupili spreje a vyrazili do ulic…  (Directors Cut jednoho z dílů Českého žurnálu, nového dokumentárního cyklu České televize, který originálním, autorským pohledem ukáže život české společnosti v roce 2012. ČT jej uvede v lednu 2013).

Těžištěm hlavního večera budou ovšem tradičně studentské a amatérské filmy stvořené v posledních dvou letech. Začátek v 19h.

„Z přibližně 10 snímků, které uvidíme ve dvou padesátiminutových blocích, bych vypíchl třeba film Vesnice roku. Za tento řemeslně skvěle zpracovaný a dějově plnotučný snímek s plejádou hereckých hvězd v čele s Ondřejem Vetchým by se nemusel stydět žádný profík“ zve Štěpán Pavlík z pořádajícího občanského sdružení FEST 2004.

Úvodní večer ve středu 7.11. s operní hvězdou ve Střelnici

Tzv. hostem s táborskou stopou bude letos operní pěvec Jan Vacík. Nynější hvězda evropských operních jevišť začínal v Táboře za hlubokého socialismu s bigbítem, následně emigroval a prosadil se v Mnichově. Mistr osobně uvede dokument Jana Rubeše Od rocku do mnichovské opery, který vypráví o jeho životní dráze. A dojde též na živé pěvecké vystoupení – na podkladu nahrávky londýnské filharmonie zazpívá několik árií. Tento večer proběhne ve středu 7.11. od 19h v malém sále Střelnice.

—-

Doprovodné projekce v Jazz gallery Charley

Ve čtvrtek a v pátek 8. a 9.11. budou v Jazz gallery Charley k vidění vždy od 18 a 20h celovečerní dokumenty Víta Klusáka a Filipa Remundy. Budou to postupně snímky Český sen, Vše pro dobro světa a Nošovic, Český mír a Film jako Brno. Na hlavním večeru v sobotu 10. listopadu budou osobně uvádět své rané snímky i novinky kolem právě dokončeného filmu Svoboda pro Smetanu! o „tykadlovém“ řidiči. Těžištěm hlavního večera budou ovšem tradičně studentské, amatérské a nezávislé filmy stvořené v posledních dvou letech. Začátek v 19h.

Tzv. hostem s táborskou stopou bude letos operní pěvec Jan Vacík. Nynější hvězda evropských operních jevišť začínal v Táboře za hlubokého socialismu s bigbítem, následně emigroval a prosadil se v Mnichově. Mistr osobně uvede dokument Jana Rubeše Od rocku do mnichovské opery, který vypráví o jeho životní dráze. A dojde též na živé pěvecké vystoupení – na podkladu nahrávky londýnské filharmonie zazpívá několik árií. Tento večer proběhne ve středu 7.11. od 19h v malém sále Střelnice.

Ve čtvrtek a v pátek 8. a 9.11. budou v Jazz gallery Charley k vidění vždy od 18 a 20h celovečerní dokumenty Víta Klusáka a Filipa Remundy

Vstupné na hlavní večer je 80 korun, pro studenty 60, na ostatní projekce jednotné vstupné 40.

TZ 5.11, Štěpán Pavlík, občanské sdružení FEST 2004, +420 604 836 662, www.fest2004.cz

**********************************************************************************

Dny slovenské kultury

Říjen 26, 2012 by · Leave a Comment 

Tisková zpráva ze dne 22. října 2012

—-

DNY SLOVENSKÉ KULTURY V TÁBOŘE JIŽ POČTVRTÉ


——————————————————————————————–

Přelom října a listopadu bude v Táboře ve znamení slovenské kultury. Na úvod 28. října zahraje slovenský herec Martin Huba svůj sólo majstrštyk Kontrabas v malém sále Divadla Oskara Nedbala. Toto představení bude k vidění naposledy v České republice. Poslední říjnová neděle bude také na Střelnici věnována výročí vzniku Československa. V pondělí pak v poutním kostele na Klokotech zazní mše svatá ve slovenštině, v úterý se otevřou dveře Městské knihovny s bohatým kulturním programem na téma Slovenska. Přívrženci slovenských filmů se mohou v rámci festivalu těšit na čtyři filmové večery a to jak v Městské knihovně, tak na Střelnici. Milovníci hudby si přijdou na své při středečním šansonovém večeru v Aux café či v sobotu v Recykle music baru s legendární bratislavskou kapelou Živé kvety. Nejen děti se mohou těšit na nedělní promítání slovenských večerníčků Maťo a Kubko. Po celý týden bude možné ochutnat slovenskou kuchyni a to v restauraci Na schůdkách a v restauraci Střelnice. Dny slovenské kultury v Táboře pořádá občanské sdružení FEST 2004, občanské sdružení SLUNOWRAT Tábor a Městská knihovna Tábor pod záštitou starosty města Tábora Ing. Jiřího Fišera a místostarostky Ing. Lenky Horejskové a to již čtvrtým rokem.

—-

Zahájení Dnů slovenské kultury

Neděle 28. října se ponese ve znamení Dne republiky a bude připomínkou výročí vzniku samostatného československého státu. Bohatý program bude probíhat od 11 do 18 hodin na Střelnici. Přesně v 19:00 vystoupí na pódium táborského divadla známý slovenský herec Martin Huba ve svém derniérovém představení Patricka Süskinda – Kontrabas. Inscenace vznikla v bratislavském Štúdiu L + S a Martin Huba se na tomto jevišti představil ve svém prvním monodramatu. Hra je velmi zajímavou, humorně laděnou psychologickou studií osamělého, průměrného člověka, jednoho z tisíců. Komičnost textu, ironické a groteskní monology umocňuje nezapomenutelný výkon Martina Huby. Výrazným gestem, ostrými změnami intenzity a barvy hlasu a mimikou tváře prozrazuje, že jeho kontrabasista je nespokojený člověk, který pýchou zakrývá svojí průměrnost. Kontrabas nesymbolizuje pouze hudbu jako takovou, ale je také symbolem tónů života, které mohou být stejně tak harmonicky sladěné, jako disharmonické a kakofonické. Inscenace má svůj rytmus a navzdory tomu, že Martin Huba nemá kromě basy na jevišti žádného partnera, rozehrává živé, dynamické situace a vede strhující monolog, který je současně dialogem s divákem. Martin Huba povýšil tuto roli do nevšedních, originálních  hereckých dimenzí. Tuto úspěšnou inscenaci režijně připravil Martin Porubjak spolu s Martinem Hubou. Herec známý v Táboře též z letního natáčení Menzelových Sukničářů představí tuto slavnou divadelní hru naposledy v českých zemích. Kontrabas má svou derniéru v Bratislavě, Banské Štiavnici a právě v Táboře. Jedná se skutečně o jedinečný kulturní zážitek“, dodal předseda o.s. FEST 2004 Štěpán Pavlík.

Pondělí na Klokotech, úterý v Městské knihovně Táboře

pondělí 29. října v 17 hod. bude slovenský kněz P. Mikuláš Selvek, OPraem. celebrovat mši svatou v poutním kostele na Klokotech. V úterý 30. října pak nabídne bohatý program ke Slovensku Městská knihovna Tábor. Akce budou probíhat po celý den na všech odděleních knihovny. „V A-klubu si bude osvěžit informace z historie i současnosti Slovenska v připravené prezentaci věnované Slovensku. Oddělení pro dospělé čtenáře nabídne výstavku knih, které budou k zapůjčení čtenářům knihovny. Objeví se knihy ve slovenštině, o Slovensku, ale také knihy od slovenských autorů. Na dětském oddělení se můžete zúčastnit herního odpoledne a ověřit si své znalosti o Slovensku díky deskovým hrám, které jsou rovněž k dispozici pro zapůjčení domů. Hudební oddělení vám celý den bude hrát k poslechu slovenskou hudbu. K zapůjčení zde bude nejen slovenská hudba, ale také slovenské mluvené slovo včetně slovenských pohádek“, řekla ředitelka Městské knihovny Tábor Mgr. Eva Měřínská. V 16 hod. bude na Hudebním oddělení promítnut dokument Josefa Císařovského Slovensko bratří Čapků, v 18 hod. se pak v hraném filmu režiséra Martina Šulíka Krajinka projdeme osudy Slovenska ve 20. století. Film je podobenstvím o malé zemičce, která jako by nebyla, nebo si ji nikdo nepamatuje a nikdo o ní nemluví. Jsou to vlastně historky, odehrávající se na maloměstě v Banské Štiavnici. Krajinka se neokázale, ale přitom velmi intenzívně dotýká bytostné lidské citovosti a elementární mezilidské vzájemnosti.

—-

Středeční večer šansonu a slovenské poezie

Středeční večer 31. října bude věnován šansonu a slovenské poezii. Od 20:30 hod. vystoupí v Aux café slovenské šansoniérky Erika Deutsch a Lucia Markovová. Zpěvačka Erika Deutsch společně se skladatelkou a pianistkou Luciou Markovovou vystupují v rámci poeticko-šansonových večerů s mladými básníky, šansoniéry a dalšími hudebníky v různých pražských divadlech, klubech a kavárnách. Své autorské šansony představují také v rámci dekadentního kabaretu Falešná kočička pod taktovkou Ester Kočičkové.

Filmy s tématikou Vysokých Tater

Ve středu, ve čtvrtek a v pátek budou v malém sále Střelnice na programu filmy spojené místem natáčení ve Vysokých Tatrách. Snímek Medená veža, na Slovensku velmi oblíbený, je romantickým příběhem odehrávajícím se na vysokohorské chatě v režii Martina Hollého s hudbou Zdeňka Lišky. Radúz a Mahulena zase vypráví klasickou Zeyerovu pohádku s hudbou Josefa Suka prostřednictvím hvězdných českých herců v režii operního režiséra Petra Weigla. Natáčelo se na Spiši i v Lomnickém sedle. V pátek budou na programu ryzí tatranské dokumenty – Príbehy tatranských štítov a Tatry mystérium. Autor Pavel Barabáš je umí v těžkých vysokohorských podmínkách nejen krásně nasnímat, ale i řemeslně přesně zpracovat, aby výsledek byl opravdu uchvacující. Závěrečný filmový program v neděli odpoledne bude klasikou nejen pro děti, ale i současné rodiče, kteří ještě pamatují znělku slovenských večerníčků se zhasínáním hvězdiček. Cyklus Pásli ovce valaši s postavičkami Maťa a Kubka vypráví Jozef Króner.

Sobotní koncert kapely Živé kvet

Živé kvety jsou slovenská rocková skupina, která vznikla v Bratislavě v roce 1994 kolem zpěvačky a textařky Lucie Piussi. Především její osobou je skupina spjata s legendárním Divadlem Stoka. Živé kvety představují základní kámen živé komunikace v umění, je to kapela, která absolutně nejvýrazněji vzdoruje nástrahám komerční reality. „Kdo slyšel na koncertě skladby Živých kvetov, ví, že Lucia Piussi dokáže jako jeden z mála česko-slovenských textařů napsat písničku třeba o blbé době nebo o lidské svobodě a ještě takovým textům nechat zpěvnost, silný refrén a zřetelnou opravdovost. Kytarista Peter Bálik patří k těm, kteří dodnes čerpají z Boba Dylana, Neila Younga a Stoneů, tedy klasického rocku. Slogan Patti Smith „tři akordy a pravda“ padne na Živé kvety jako ulitý. Rozhodně si tuto oblíbenou kapelu Martina Magora Jirouse nenechte ujít. Začínáme v sobotu 3. listopadu ve 21 hod. v Recykle music bar“, dodala Pavla Kohelová za o.s.SLUNOWRAT Tábor

Slovenská kuchyně

Po celou dobu festivalu bude možné ochutnat slovenské pochutiny, a to v Restauraci Střelnice (celý týden) a v Restauraci Na Schůdkách (mimo neděle)

Vstupné:

Předprodej na představení Kontrabas Martina Huby probíhá v pokladnách divadla každý pracovní den od 15 do 18h a půl hodiny před představením. Vstupenky jsou dostání v ceně 280, 260 a 230 Kč.

Lístky na koncert kapely Živé kvety budou v prodeji těsně před koncertem na místě v Recykle music baru v ceně 100 Kč. Ostatní akce jsou zdarma anebo se vstupným dobrovolným.

Pavla Kohelová za o.s.SLUNOWRAT Tábor a Štěpán Pavlík za o.s. FEST 2004

www.slunowrat.cz/ +420 605 539 728   www.fest2004.cz/+420 604 836 662

———————————————————————————————–

Rozhovor s Martinem Hubou

—————————————————————————————————————–

Vážený pane Martine, jak vzpomínáte na letní natáčení s Jiřím Menzelem v Táboře, především na jeho obyvatele? Vím, že měli více příležitostí se s Vámi potkat jen tak, třeba ve frontě u stánku na náměstí při večerním koncertě…

V Táboře jsem se cítil velmi dobře.  Oceňuji na něm krásnou atmosféru, kterou, kromě historických budov opředených vaší zázračnou českou minulostí, tvoří i lidé. Možná i díky tomu jsem trochu zapomněl, že nemám dovolenou, protože natáčení se odehrávalo v červenci a srpnu, takže jsem měl ty letošní prázdniny pracovní. Díky atmosféře a milým lidem v Táboře mi to nepřišlo až tak zatěžko. Kromě toho i samotné natáčení bylo příjemné, štáb i kolegové byli rovněž velmi milí. Takže to všechno mi pomohlo překlenout fakt, že jsem neměl dovolenou. ..

Co byste obyvatelům Tábora, potažmo lidem, kteří se tuto neděli chystají do Divadla Oskara Nedbala na vaše představení Kontrabas, vzkázal?

Rád bych jim vzkázal, že mají krásné město. A že ta veskrze pozitivní atmosféra, kterou se jim tam daří vytvářet, je velmi vzácná. Můžu jim prozradit, že ne všude, v jiných městech, panuje tak dobré klima, tak ať si jej chrání. Lidé se k nim potom budou rádi vracet. To je ostatně i můj případ. Díky tomu, že jsem se v Táboře tak dobře cítil, si nyní dovoluji zavítat do Tábora s představením Kontrabas. V naději, že toto příjemné klima bude pokračovat. Chci věřit, že se lidem bude to představení líbit. Hraji ho již dvacet let a v Táboře mělo být v podstatě uvedeno naposledy. Nějak se ale stalo, že zájem lidí o tento titul nám to zatím nedovoluje… takže žiju v naději, že tak jako se toto představení líbilo lidem až dosud, tak že podobně se bude líbit i přátelům v Táboře.

O čem představení Kontrabas je?

Tak je to taková pěkná metafora, které lidé budou rozumět. Jedná se o příběh jednoho dost průměrného člověka – kontrabasisty, který z jakéhosi sebeobranného reflexu začne sobě i  svému okolí tvrdit, že není v symfonickém orchestru krásnějšího hudebního nástroje  než je kontrabas. Samozřejmě, že kontrabas je, podobně jako ostatní nástroje, v orchestru potřebný. Ale je přece jen jasné, že kontrabas není nějaký výlučně sólový nástroj. A když někdo začne tvrdit, že jediným dokonalým sólovým nástrojem je kontrabas, nástroj na kterém on právě hraje,  je to mírně podezřelé. Takže to  představení  je o lidech, kteří se v touze, potřebě dodat sobě samým vážnost snaží přesvědčit okolí o své nepostradatelnosti. To samozřejmě přináší i řadu komických konstatování, situací, ale v konečném důsledku je to dost smutná metafora. A to, proč člověk podléhá podobným sebeklamům a proč lidi ve svém okolí nutí uvěřit tomuto sebeklamu, tak i o tom je představení Kontrabas. A budu rád, pokud diváci sami najdou odpověď na to, zda má kontrabasista  pravdu či nikoli.

——————————————————————————–

VIDEOFEST 2012

Září 28, 2012 by · Leave a Comment 

VIDEOFEST 2012

———————————————————————————————————————————————————————————–

Hlavní večer 18. Videofestu proběhne v sobotu 10. listopadu v táborském Mileniu
Krátké filmy amatérské, studentské a nezávislé lze přihlašovat na adrese stipi@centrum.cz v podobě stručných textových informací o snímku, případně připojit ukázku

DNY SLOVENSKÉ KULTURY

Září 28, 2012 by · Leave a Comment 

DNY SLOVENSKÉ KULTURY V TÁBOŘE

o.s. FEST 2004 a SLUNOWRAT, Město Tábor a Městská knihovna připravují v týdnu od 28. října do 4. listopadu 4. ročník Dnů slovenské kultury v Táboře.


——————————————————————————————————————————————–

Hlavním tahákem bude hned na úvod sólové představení Martina Huby KONTRABAS, které herec známý v Táboře též z letního natáčení Menzelových Sukničářů představí naposledy v českých zemích.

V sobotu 3.11. zahrají v Recykle music baru už legendární ŽIVÉ KVETY – oblíbená kapela Martina Jirouse se zpěvačkou a spisovatelkou Luciou Piussi.

Ve Střelnici se budou promítat filmy natáčené v Tatrách – MEDENÁ VEŽA a RADÚZ A MAHULENA. V pátek exkluzivní dokumenty Pavola Barabáše o Vysokých Tatrách.

V pondělí na Klokotech proběhne slovenská mše sloužená milevským premonstrátem páterem Mikulášem Selvekem.

V Aux café ve středu zahrají slovenské šansoniérky Lucia Markovová a Erika Deutsch, písně budou prokládány slovenskou poezií.

Město Tábor s Husitským muzeem pořádají v neděli na státní svátek ve Střelnici Den republiky k výročí vzniku československého státu.

V úterý věnuje Slovensku celodenní program Městská knihovna.

Celý týden je možno chodit do restaurací Střelnice a Na Schůdkách na slovenská jídla.

A na závěr v neděli promítneme ve Střelnici filmkoktejl ze slovenských večerníčků – PÁSLI OVCE VALAŠI – MAŤO A KUBKO

—-

Vstupné:

Kontrabas v Divadle ON – 280, 260 a 230, předprodej probíhá v pokladnách divadla

Živé kvety v Recykle – 100, k dostání na místě v den koncertu


Filmové projekce a šanson – dobrovolné


Ostatní zdarma

STŘELÁCKÝ ČAJ PO 50 LETECH

Září 4, 2012 by · Leave a Comment 

FOTOGRAFIE a REPORT ze STŘELÁCKÉHO ČAJE

Fotografie

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3202054948864.107054.1790803468&type=1&l=ccf3a3ffa5


https://www.facebook.com/ media/set/ ?set=a.3197137345927.106920.179 0803468&type=3&l=0d93b9edc1
—–
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3198829668234.106967.1790803468&type=1&l=19a8d9ba6e
—-
https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3198829668234.106967.1790803468&type=1&l=19a8d9ba6e

—-

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.3197118345452.106919.1790803468&type=3&l=734c2ed806

Video

Fotky zajistil Jirka Loudín, video Pavel Faic, mix hudby Honza Vacík jr.

Brzy očekávejte sestřih celého koncertu!

Report:


http://taborsky.denik.cz/kultura_region/na-strelnicke-zahrade-se-potkali-lide-kteri-se-nevideli-dlouhe-desitky-20120904.html

http://www.kulturne.com/clanek/legendy-60-let-roztancily-strelnici-bylo-vyprodano-a-lide-se-tlacili-a-tancili

Noviny ze Střeláckého čaje jsou stále k zakoupení ve Střelnici za 10Kč

———————————————————————————————————————————————————————–

Něco o kapele PARAPLE (Jiří Fišer)

Srpen 19, 2012 by · Leave a Comment 

Něco o kapele PARAPLE (Jiří Fišer)


V roce 1974 mi dal lano Zdeněk Fák, zvaný Džaf, do skupiny Paraple. Hrál tam coby bývalý člen Sklepníků na basu. A skvěle a já jsem z toho lana byl hotovej. Paraple byla kapelka z Veselí nad Lužnicí. Původně Board Boys, když jim komunisti zakázali anglickej název.

—-
Hoši si mne vyzkoušeli po odcházejícím Jardovi Kožíškovi na bluesový dvanáctce a když jsem jim zahrál devítkovej akord do subdominanty, Džaf zvednul hlavu a já jsem tušil, že je to v pohodě. A bylo. Paraple mělo sice povinně českej název, ale jinak jsme hráli ostře kapitalistický písničky, Deep Purple, Grand Funk Railroad a tak podobně. Pro přehrávky jsem vždy vymyslel něco vlastního a bylo to v klidu. Zřizovatelem byl závodní klub ROH Blata a všechny naše průsery láskyplně přikrývala paní Lavičková, který jsme stejně láskyplně říkali Bába. Ve Veselí to bylo za větrem, s relativně kvalitní aparaturou.


Paraple, to byli taky máničky s docela vytříbenou zálibou v alkoholu. Já jsem byl výjimkou – jak v délce vlasů, když jsem docházel na vojenskou katedru v průběhu vysokoškolských studií, tak v konzumaci, neb jsem jezdil na kšefty autem.


Zpíval Venca Brůžek, majitel chlupaté hrudi a mocného hlasu formátu Toma Jonese, jemuž se dařil i Ian Gillan. Za kšeft vypil klidně litr rumu, takže musel na konci sedět na židli, ale řval pořád dobře. Jen mu pak občas od pusy visela půlmetrová slina. Jednou jsem si omylem vzal jeho mikrofon a když jsem se k němu přiblížil, že začnu zpívat, málem jsem se pozvracel. Basa, to byl tedy Džaf. Málokdo uměl tenkrát na basu pravou rukou prstama, on jo. Na varhany zn. Matador byl Pepa Čechtický st., zvaný Čechťa. Občas i na ságo. Většina varhaníků se tehdy nástroje spíš držela, on na něj fakt hrál. Čechťa měl taky rád panáky a pivo. Jednou jsem na něj koukal jak hraje sólo, takovej pěknej vzestup, zvaný “had“ nahoru po klaviatuře. Když došel asi do poloviny, usoudil, že mu břicho brání ve schopnosti zahrát ty vejšky a že by se musel na stoličce předklonit. A tak se na to vysral a vzal to o oktávu níž, v záklonu. No a bubeníkem byl Honza Kámen, zvaný Šutrák. Už nežije. Honza byl celkově fakt rocker. Kombinace vlasů, fousů, piva, bigbítu, absentujícího občanskýho průkazu a cíl buzerace Veřejné i Státní bezpečnosti. Na bubny ho naučil Šmidla – Šmikis, další Sklepník. Bude o něm ještě řeč. Paraple byl ješte Jarda Míka. Zvukař, stavěč zesilovačů a beden, organizátor a řidič vozu Žuk. Taky už tu není, jednou ho přejelo auto.
Tohle byla pro mne velká škola, až do roku 77, než jsem šel na vojnu. Bylo to období, kdy diskotéky teprve začínaly a tak jsme měli mraky kšeftů. Na řadu z nich jsme jezdili velkým autobusem, do kterýho nalezli veselský figury. Vybraly se nějaký peníze a bylo na dopravu. Máničky měli svojí hymnu. Na zábavce se všichni trochu zrušili, občas poprali, no prostě po veselsku poveselili. V paměti mám následující dvě historky.

Skok vpřed Miloše Vávry
Miloš Vávra byl majitel kolotoče. Když jsme jednou v sobotu odpoledne nakládali aparát na kšeft v Milevsku, připotácel se vrávoravým krokem k našemu vozidlu Žuk a rozhodl o tom, že jede s námi. Lehnul si mezi bedny a usnul. V Milevsku jsme vyložili a Miloše nechali spát na podlaze vozu. Postavili jsme cajk a do ještě nezakouřenýho sálu s bílými ubrusy na stolech začali první, lehce rozpačitou sérii. Při třetí písničce, kdy dosud nikdo netančil, jsem zaregistroval nějakej stín, nebo co. Kolem mne se proplížil jak Bůh kráčející po vodách Miloš Vávra. Došel až na úplnej okraj vysokýho pódia. Pod ním byl bělostnej stůl, obsazenej převážně holčičkama v saténových šatičkách. Cudně upíjely víno zn. Pražský výběr, nyní však fascinovaně hleděly vzhůru na siluetu Miloše. Ten se s přivřenýma očima vykláněl do neuvěřitelnýho úhlu nad stůl, aby vzápětí tento pohyb vyrovnával stejně odvážným záklonem. Když už to vypadalo, že zacouvá zpět, ztuhnul, ale náhle se odrazil, vytrčil ruce vřed a skočil ďábelskou šipku. Ruce a hlava udeřily o dosud neposkvrněný ubrus, skleničky s vínem se vznesly do vzduchu a pokropily satén dívek. Nohy stolu se rozlomily a všechno to žuchlo na zem a rozběhlo se po parketu. Uprostřed trosek ležel Miloš Vávra s blaženým úsměvem ve tváři. Bylo absolutní ticho. Odnesli jsme ho do Žuka, zamkli a dohráli akci. V Milevsku jsme už pak nikdy nevystupovali.
Miloš mě navštívil ještě po revoluci v projektovým atelieru. Vypadal akčně a vesele. Přinesl mi knížku. Byla to sbírka jeho básní, Miloš byl totiž poeta, tak trochu m(M)agor.

Šutrákův pád vzad
Bylo to náročnej plán. Opoledne jsme se sešli ve veselský zkušebně a nacvičovali nějakou mojí ptákovinu v 13/8 rytmu, neb druhej den dopoledne nás čekaly přehrávky. Večer a v noci jsme ale ještě museli odehrát šestihodinovou zábavku v Hříšicích u Dačic.
Nacvičili jsme. Čas odjezdu do Hříšic hoši pochopitelně využili ke konzumaci ve veselský restauraci Beseda, zejména bubeník Honza Kámen, neboli Šutrák. V autobuse už jí měl jak z praku a po cestě se ještě přikrmoval rumem.


Je tu první série zábavy, vytrčená do panensky uklizenýho sálu. Hrajeme písničku od americký kapely Love. Nenáročnej pomaloučkej oplodňovák. Mám pocit, že ale hrajem ještě pořád pomaleji a pomaleji, až se to snad zastaví. Ohlédnu se. Šutrák sedí za bubnama s nepřítomným pohledem. Tuhne, zastavuje to a z rukou mu vyjíždí paličky. Vyvaluje oči snad tři centimetry před obličej a pak je obrací v sloup. Vidím jen bělmo a jak se Jenda kácí dozadu. Strašná rána, leží s otevřenou pusou a vytřeštěně zírá do stropu.


Bleskově jsme zkontrolovali, že mu neteče krev a odtáhli do za nohy za oponu. Naštěstí s námi tenkrát pravidelně jezdil bývalej Sklepník Šmidla Šmikis Cvígr (po té, co se vrátil z krátkýho extempore v Prachaticích) a písničky dost znal. Tak za to sednul a dohrál nám to. Po kšeftu se připotácel Šutrák. Využil jsem jeho vědomí k tomu, abych ho vyhodil z kapely a ustanovil bubeníkem Šmidlu. To bylo sice fajn, ale co ty přehrávky? Nezbylo, než to s novým bubeníkem po návratu do Veselí nacvičit. Bylo to psycho – do zkušebny jsme dorazili v půlčtvrtý ráno. I zbytek kapely byl dost opilý a tak nám to vůbec nešlo, přičemž jsme za šest hodin měli nastoupit na Střelnici před porotu. Byl jsem z toho úplně vyřízenej. Náhle se objevil vyhozenej Šutrák a řekl „Hoši neblbněte, já vám to vodehraju a pak vypadnu“. Odehrál, dostali jsme 100 % a pak opravdu vypad.


Mockrát jsem se s Honzou Kamenem pak potkal v Praze, chodil se ke mně na kolej ohřát, když v zimě kolem roku 76 squatoval někde na předměstí Prahy. Myl přes den brigádně okna. Později hrál v baru v Německu a tam se taky zabil při bouračce na dálnici. Honza byl z kapely nejlepší mánička, prudil bolševika, hezky maloval a měl široký srdce.

TISKOVÁ ZPRÁVA – Střelácký čaj po 50 letech

Srpen 19, 2012 by · Leave a Comment 

Táborské legendy zahrají po 50 letech na jednom pódiu i s držitelem Thálie


Jedinečné setkání budou moci zažít návštěvníci zahrady táborské Střelnice v sobotu 1. září. Na pódium se vrátí totiž legendy místní bigbítové hudební scény a připomenou tak slávu střeláckých čajů. V rytmu poctivého rokenrolu boky opět rozhýbou skupiny The Kings, Big Beat Jiskra Pal, Atlantik, Sklepníci či The Ants – Mravenci. Start akce je v 18 hodin.

„Neslibujeme kdovíjaký hudební zážitek. Co ale můžeme zaručit, je příjemné setkání lidí doprovozené hudbou,“ říká kytarista, saxofonista a skladatel Karel Kobližka z Jiskry Pal a následných, slavných The Kings. „Jiskra, The Sparks, začala veřejně vystupovat v roce 1962 pod patronátem N.p. Jiskra Pal Tábor. V roce 1965 manažer kapely Jaroslav Dolák „odešel“ směrem na západ, čímž se dopustil trestného činu nedovoleného opuštění republiky a kapelu ihned zrušil bolševik. Jenže někteří členové kapely pokračovali dál, a tak ještě téhož roku měli premiérové vystoupení na Střelnici, dne 16. listopadu 1965, pod novým názvem The Kings,“ prozrazuje z jedné historie Kobližka.

Klubko s historickými prameny se však rozbalí i u dalších kapel, které na Střelnici bavily stovky lidí na populárních nedělních čajích v 60. a zkraje 70. let. Současní návštěvníci Střelnice si budou moct vychutnat hudbu žijících legend jako Mravenci, Sklepníci či Atlantik, jejichž hlasem nebude nikdo jiný než Jan Vacík, tenor opery Národního divadla a kdysi sólista Bavorské státní opery v Mnichově, který si zazpíval také v italské La Scale a pravidelně se objevuje na světových pódiích. V roce 2003 získal cenu Thálie za hlavní roli v Janáčkově opeře Výlety páně Broučkovy.
„Je to pro mě připomenutí nejkrásnějšího období – předpuberty, puberty a postpuberty. Tuto dobu si rád připomenu touto akcí,“ říká Jan Vacík, který zrovna zkouší s Atlantikem.

Každá kapela zahraje zhruba půlhodinový set. Jednotlivé soubory už není možné vidět v původních sestavách, a tak je doplní mladí muzikanti. Programem budou na pódiu i mezi návštěvníky provázet Karel Deniš a Vladimír Kostínek, tedy pasivní bigbítoví pamětníci – rockery kdysi nemilovaní aktivní jehlošusti – a v muzice dodnes aktivní figury. Součástí akce bude promítání snímků a filmů, pouštění dobových nahrávek, interview s interprety, vyprávění. A historky budou stát rozhodně za to! Mladí muzikanti, potomci, vystoupí s programem Pocta fotrům.
Po skončení pořadu se uskuteční afterparty v malém sále a zahradě Střelnice. „Bude to hlavně tišší, reprodukovaná hudba a především klábosení mezi všemi,“ doplnil Štěpán Pavlík z pořádajícího sdružení Fest2004.Kapacita střelnické zahrady je asi 400 diváků, k sezení bude 150 a na stání 250 míst. Vstupenky v ceně 50 korun je možné zakoupit v předprodejích v Infocentru na Žižkově náměstí a v Restauraci Střelnice. Pořadatelé upozorňují, že kapacita je omezená a už nyní vstupenky rychle mizí. Doporučují s koupí nemeškat!

—-

VSTUPENKY K SEZENÍ – jsou již bohužel vyprodány, ale v předprodejích v Restauraci Střelnice a Infocentru na náměstí zbývá ještě cca 150 vstupenek k stání. Budeme se snažit ještě půjčit lavice, aby sezení bylo více, ale nezabralo místa k stání a na všechny se dostalo, i když kapacita 400 míst bude zřejmě vyčerpána…

Informace najdete také:
Na facebooku: http://www.facebook.com/events/111727658961606/
Stránkách sdružení Fest2004 – http://www.fest2004.cz/
Kulturním jihočeském serveru – www.kulturne.com

—-

ČASOVÝ HARMONOGRAM akce a SEZNAM KAPEL níže

ORIENTAČNÍ ČASOVÝ ROZVRH:
18.00 – začátek akce
18.15 – 18.40 BIGBEAT JISKRA PAL
18.40 – 19.00 rozhovory, úvod
19.00 – 19.25 THE KINGS
19.25 – 19.45 rozhovory, úvod
19.45 – 20.10 SKLEPNÍCI
20.10 – 20.20 rozhovory, úvod
20.20 – 20.30 POCTA FOTRŮM
20.30 – 20.50 rozhovory, úvod
20.50 – 21.15 THE ANTS
21.15 – 21.35 rozhovory, úvod
21.35 – 22.00 ATLANTIK

Obsazení kapely JISKRA PAL (THE SPARKS) 1.9. 2012

František Menhart – piano
Miroslav Kolář – vokál, kytara
Karel Kobližka – kytara, tenor saxofon
Ladislav Bleha – basová kytara
Jaroslav Dolák – akustická kytara, manažer kapely
Jindřich Čunát – bicí nástroje

Obsazení kapely THE KINGS 1.9. 2012

Ondřej Kříž – piano (nahradí zemřelého Milana Kašpara)
Miroslav Kolář – vokál, kytara
Jiří Matyáš – kytara, vokál
Karel Kobližka – kytara, tenor saxofon
Josef Solař – baskytara, vokál
Milan Cvígr – bicí nástroje (nahradí Tomáše Hubku)

Obsazení kapely SKLEPNÍCI 1.9.2012:

Ladislav Rauch – zpěv, doprovodná kytara
Jiří Řeřicha – kytara
Zdeněk Fák, František Klíma a Karel Řeřicha – basová kytara
Milan Šmikis Cvígr – bicí

Obsazení kapely THE ANTS – MRAVENCI 1.9. 2012

Jan Vacík – zpěv (za zesnulého Miloše Chejlavu)
Ladislav Krejčí – kytara
Slavomír Mikeš – basová kytara
Karel Hlava – bicí
Jan Kučera – klávesy, jako host

Obsazení kapely ATLANTIK 1.9. 2012

Jan Vacík – zpěv, kytara
Jiří Šácha – kytara, zpěv
Zdeněk Tvrz – zpěv
Josef Solař – basová kytara, zpěv
Milan Cvígr – bicí, zpěv (za Petra Votýpku)
Jan Kučera – klávesy, jako host
Jiří Fišer – kytara, zpěv, jako host

Akci dále připravuje Jazz Gallery Charley, Kulturne.com, město Tábor, Restaurace Střelnice

————————————————————————————————————————————-

STŘELÁCKÝ ČAJ PO 50 LETECH

Červenec 15, 2012 by · Leave a Comment 

STŘELÁCKÝ ČAJ PO 50 LETECH

——————————————————————————————————————————————-

– koncert původních kapel, které v šedesátých a na prahu sedmdesátých let hrály v Táboře bigbít, hlavně ve Střelnici na pověstných nedělních čajích


vystoupí tyto skupiny:
BIGBEAT JISKRA PAL
TH KINGS
SKLEPNÍCI
THE ANTS – MRAVENCI
ATLANTIK

V SOBOTU 1. ZÁŘÍ OD 18 DO 22H VE STŘELNICKÉ ZAHRADĚ, V PŘÍPADĚ NEPŘÍZNIVÉHO POČASÍ VE VELKÉM SÁLE STŘELNICE
Vstupenky v ceně 50 Kč možno od 20. července zakoupit v předprodejích v Infocentru na Žižkově náměstí a v Restauraci Střelnice.

Info o Sparks a Kings od Karla Kobližky:

Část historie big beatu v Táboře 1962 – 1968.

Vše začalo v roce 1962. V té době, kromě malých skupinek kamarádů ve školách, žádná skutečná fungující big beatová kapela v Táboře neexistovala. V roce 1962, tedy před 50. lety, vznikla úplně první kapela, která hrála tehdy aktuelní pop musiku a klasický rock and roll. Elvis Presley, Bill Haley, Paul Anka, Pat Boon, Del Shannon, Helen Shapiro, Brenda Lee, Wanda Jackson, Cliff Richard, The Shadow, Duane Eddy a další. Kapela se poprvé sešla v garsonce u Jindry Čunáta v Chocholouškově ulici a začala ještě v témže roce vystupovat na veřejnosti v tomto obsazení:
JINDŘICH ČUNÁT-bicí nástroje, LADISLAV BLEHA-kontrabas a baskytara, MILOŠ MENHART-vokál, FRANTIŠEK MENHART-akustický klavír, KAREL KOBLIŽKA-tenor saxofon, alt saxofon a elektrická kytara, MIROSLAV KOLÁŘ-vokál, HELENA MEJTOVÁ-vokál a JAROSLAV DOLÁK-akustická kytara, který zároveň plnil funkci manažera. Kapela fungovala pod patronátem n.p.Jiskra Pal a odtud vznikl i její název JISKRA, ale říkali jsme si neoficielně The Sparks, tedy anglicky Jiskry. Zkoušelo se v Závodním klubu PAL v pasáži na Tř. 9. května. Po odchodu bratří Menhartů na studia do Brna nahradil Frantu za klavírem IVO HOFBAUER. S kapelou dále účinkovali jako sboroví zpěváci MIROSLAV ŽITNÝ, PAVEL PĚKNÝ, JANA KVAPILOVÁ, JITKA VORÁČKOVÁ a JIŘINA KLEPÁČOVÁ. V té době se sborový zpěv v pop muzice hodně používal a pozdější Beatles v té době zrovna končili angažmá ve Star Clubu v Hamburgu, kde vystupovali ještě pod názvem Beat Brothers jako doprovodná kapela Tonnyho Sheridana.

—-

V roce 1965 se podařilo Jardovi Dolákovi uprchnout i s manželkou Heidy do tehdejšího Západního Německa, což byl konec kapely. Ale kdo chce hrát, ten se nevzdává. Oslovili jsme neprodleně Milana Velana, aby nám dělal „manažéra“ a založili ještě v témže roce novou kapelu s názvem THE KINGS, která vystupovala pod patronátem Okresního kulturního a osvětového střediska v Táboře a jejímž sídlem byla táborská Střelnice. Zakládající členové (viz vizitka) byli:
KAREL BERKA-sólová kytara, KAREL KOBLIŽKA-doprovodná kytara, tenor saxofon, PAVEL JABŮREK-basová kytara, MILAN KAŠPAR-akustický klavír, JINDŘICH ČUNÁT-bicí nástroje a MIROSLAV KOLÁŘ-vokál. Vedoucí (manažer se nesmělo říkat) byl MILAN VELAN a jako konferenciér vystupoval Ing. MILAN DRÁŽDIL, řečený OSKAR. Jindru Čunáta za bicíma později nahradil TOMÁŠ HUBKA a po něm nastoupil do kapely JIŘÍ MATYÁŠ jako kytarista a zpěvák. Po odchodu Karla Kobližky z Tábora koncem roku 1967 a dále do emigrace v září 1968 nastoupil do kapely nový člen, kytarista a zpěvák JOSEF SOLAŘ. Repertoár i hudební styl se podstatně změnil, především vlivem skupin jako např. The Beatles, Rolling Stones, Bee Gees, The Beach Boys, Dave Clark Five, Manfred Man a mnoha dalších a ke slovu přišla i vlastní tvorba. V roce 1968 kapela již v tomto novém složení vystoupila na druhém Big Beatovém festivalu v Praze. Po roce 1968 se rozdělila na dvě části a pod jinými názvy a v jiných sestavách začali působit v zahraničí po dobu dvaceti let.


Za zmínku stojí, že kapela THE KINGS ve své prvotní sestavě v roce 1965 vystupovala v tehdejším Východním Německu (NDR) v městě Schwarzheide nedaleko Drážďan, kde absolvovala dva koncerty.

OBSAZENÍ KAPEL

Bigbeat Jiskra Pal (The Sparks) 1.9.2012:
František Menhart (piano), Miroslav Kolář (vokál, kytara), Karel Kobližka (kytara, tenor saxofon), Ladislav Bleha (basová kytara), Jaroslav Dolák (akustická kytara), Milan Cvígr (bicí nástroje – zřejmě nahradí původního bubeníka Jindru Čunáta)

The Kings 1.9.2012:
Ivo Hofbauer (piano – nahradí pianistu Milana Kašpara), Miroslav Kolář (vokál), Karel Kobližka (kytara, tenor saxofon), v jednání Karel Berka a Jiří Matyáš (kytary), Josef Solař (baskytara – měl by zaskočit za Pavla Jabůrka z první sestavy Kingů), Milan Cvígr (bicí nástroje – nahradí bubeníka Tomáše Hubku).

Sklepníci 1.9.2012:
Ladislav Rauch (zpěv, doprovodná kytara), Jiří Řeřicha (kytara), Zdeněk Fák a František Klíma (basová kytara), Milan Šmikys Cvígr (bicí)

Atlantik 1.9.2012:
Z Německa dorazí operní pěvec Jan Vacík a vystoupí s Jiřím Šáchou a Zdeňkem Tvrzem s Atlantikem, za bubny pravděpodobně zaskočí Vratislav Placheta nebo Karel Hlava za Petra Votýpku.

The Ants – Mravenci 1.9.2012:
Honza Vacík zazpívá i s Mravencema za zesnulého Miloše Chejlavu, na kytaru Ladislav Krejčí, na basovou kytaru Slavomír Mikeš, za bicíma Karel Hlava. Jako host vystoupí s The Ants i s Atlantikem Jan Kučera na klávesy.

PŘEKVÁPKO

– chystá se jeden set nazvaný POCTA FOTRŮM – mladí muzikanti holdují hudbou svým rodičům…

*****************************************************************************************

Next Page »

Recent Photos